Čas strávený s kočkami není nikdy promarněný.
Prosím o hlásnutí ve fotce měsíce: Zde X)

Jak kočky tráví čas

24. prosince 2013 v 12:55 | Janet |  Vše o kočenách
Kočky dokážou nenapodobitelně zacházet s časem. Inspirovat se jimi nechali už i někteří myslitelé, umělci nebo sportovci. Na jedné straně je kočka schopna reagovat přesně, rychle a jistě, když to musí být - na lovu, na útěku, v boji nebo ve hře - a na druhé straně umí být i nekonečně uvolněná, klidná a zasněná.
Více v C.Č.


Kočičí aktivity
V každém případě se zdá, že je pro kočku důležité investovat hodně času do klidných aktivit.
Z osmi nebo devíti hodin denně, které kočka v normálním případě nestráví spánkem nebo podřimováním, je maximálně aktivní nanejvýš jednu nebo dvě hodiny, podle věku, při hře nebo na lovu.

Na krmení potřebuje minimum času a na záchod chodí průběžně.

Na vydatnou péči o tělo vynakládá asi tři až čtyři hodiny rozdělené na několik kratších nebo delších etap. To se může zdát jako velmi dlouhá doba, ale takové kočičí mytí má hodně společného s akrobacií. Houbu a kleště na drápky má kočka vždycky u sebe. Přesto se jí daří dosáhnout na každé místečko na těle jen s vydatným strečinkem, masáží a olizováním. To vše je nutné, aby její tělo mohlo dobře fungovat a aby byla srst čistá, všechny klouby, šlachy a valy funkční a všechny hmatové vousky dokonale v pořádku.
Příslovečné ,,kočičí mytí´´ nemá mnoho společného se skutečnou péčí o tělo. Je to vlastně konejšivá činnost, při níž si kočka v konfliktní nebo napjaté situaci krátkými pohyby olizuje srst na hrudníku nebo slabinách.

Toulání, lenošení, potloukání se a pozorování okolí patří také k činnostem, kterým se kočka věnuje v době, kdy je vzhůru. Denně jimi tráví asi jednu až dvě hodiny. Přitom obchází svůj revír, kontroluje a obnovuje pachové zprávy, brousí si drápky a rozhlíží se po svém území.

Doba bělosti
Kočka neprospí celých 15 až 16 hodin najednou. Aktivní je spíše večer a v noci, protože v té době se její kořist pohybuje převážně nad zemí a zvuky z okolí jsou tišší. Přes den se většinou nenudí, pokud se ve svém bytě může pohybovat na různých úrovních. Občas si dá dvacet, někdy nahoře v pelíšku, jindy na prosluněné římse, pak si udělá pár protahovacích cviků, trochu se projde, podívá se z okna, chvilku se čistí nebo si pohraje. Jejímu přirozenému rytmu, který se vyznačuje noční aktivitou, velice vyhovuje, když se jí věnujete večer. Přesto jsou však kočky tak přizpůsobivé, že dokážou většinu svých aktivit přesunout i na denní dobu, kdy je jejich člověk doma, a v noci jsou pak schopny více spát.
Zdroj : Časopis Naše kočky , foto : devianART
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama