Čas strávený s kočkami není nikdy promarněný.
Prosím o hlásnutí ve fotce měsíce: Zde X)

Živý dárek 3 - Očkování a kastrace

22. prosince 2013 v 20:20 | Janet |  Vše o kočenách
OčkováníVeterinární poradna
S očkováním koťat začínáme většinou kolem 9. týdne stáří a je nutné za 3 až 4 týdny provést přeočkování. Pokud bylo očkování u koťátka zahájeno dříve, mělo by být přeočkováno ještě podruhé, tak, aby byla vakcinace ukončena až po 12. týdnu života. Až tehdy je totiž imunitní systém natolik vyzrálý, že na provedenou primovakcinaci reaguje adekvátním tvorbou protilátek. Mějte na paměti, že špatně provedená vakcinace vaše zvíře před infekcemi neochrání.
Více v C.Č.

Koťata se očkují především proti kočičímu moru (panleukopenii) a proti závažným virózám dýchacích cest, kaliciviróze a herpesviróze. Součástí kombinovaných vakcín, které se dnes běžně používají, může být i očkování proti chlamydióze. Osobně doporučuji zejména venkovní kočky očkovat proti vzteklině. Na trhu jsou rovněž vakcíny proti kočičí virové leukémii (FeLV). Vakcinace proti této nebezpečné viróze je ale podmíněna předchozím sérologickým vyšetřením krve s negativním výsledkem a očkování má význam pouze u jedinců pohybujících se v podmínkách s nepříznivou nákazovou situací. Očkování proti lymské borelióze je sice také dostupné, vzhledem k nízké vnímavosti koček k tomuto onemocnění jej ale za příliš užitečné nepovažuji. Raději se soustřeďte na ochranu před zevními parazity, hlavně blechami a klíšťaty, borelióza není jediná nepříjemná choroba, kterou mohou přenášet.


Kastrace
Nechtěných koťat i dospělých koček je bohužel všude plno, útulky a nejrůznější depozita praskají ve švech. Nemáte-li tedy chovného jedince s průkazem původu a hodláte-li své kočce dopřát možnost volného pohybu, nechte ji vykastrovat. A to bez ohledu na pohlaví. Kromě nežádoucího množení tím svá zvířata chráníte před šířením zákeřných kočičích infekcí, zejména viru FIV, což je obdoba lidského HIV a mezi kočkami se přenáší nejčastěji pokousáním. To je, zejména u kocourů, úzce spojeno s jejich sexuálním chováním a šarvátkami o partnerku. Pohlavním stykem se virus přenáší také. Kastrace má svoje výhody i pokud kočku chováte doma, eliminuje totiž další nepříjemné průvodní jevy kočičí sexuality, zejména značkování močí a typický zápach moči, u koček samic také často zcela nesnesitelné a hlasité chování během říje. Kastrace koček i kocourů se běžně provádí od stáří půl roku.

Kastrace
Zdroj : Časopis Naše kočky, text MVDr. Blanka Neumannová
Foto - internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama